🔒  VSTUP DO FREE ZÓNY      |     🔒  HNB AKADEMIE      |     🔒  VSTUP PRO ČLENY       |    🔒  WINSIGNALS   

JAK A PROČ PLAVAT PROTI PROUDU I.

Začít na burze na Demu, nebo rovnou na Live?

Chceme-li mít stejné, nebo podobné výsledky, jako většina lidí, jděme s proudem, mysleme konformně a nedělejme si starosti s výsledky… Jděme na jistotu, následujme většinu. Použijeme-li toto myšlení na burze, proděláme peníze. Proč? Protože 80 % lidí na burze o burze myslí naprosto blbě (lepší výraz mě nenapadá).

Chceme-li na burze vydělávat, musíme myslet, jako myslí menšina lidí. Musíme se naučit jít proti proudu, abychom se dostali “lehce mimo systém”. A to není někdy komfortní, ani konformní. V podnikání i na burze vždy 80 % všech peněz vydělává méně, než 20 % účastníků. Je třeba si posvítit na některá jejich tajemství.

Proč a jak jít na burze proti proudu? Vyzkoušíme dnes zajímavé téma. Inspiroval mě článek na blogu Goldstarway › Začít na Demu, nebo rovnou na Live? Mám s tím jisté zkušenosti. Ano, sám z důvodů jisté opatrnosti učím lidi začínat na Demu. Také jsem tak začínal.

Ale vyskytlo se mi v mé kariéře “burzovního učitele” dosti “neposlušných” jedinců, co šli proti proudu a začali se učit rovnou na Live. A musím říct, že to nebylo úplně špatně. V jistém ohledu to bylo docela dobře. Ten zásadní důvod bych pojmenoval “budování správných návyků” a správného myšlenkového nastavení.

Na úvod pár tezí, které si o burze myslíme.

✓ Podnikání na burze je technicky a technologicky nejjednodušší podnikání s penězi, o kterém víme.

✓ Podnikání na burze je jedno z mála podnikání, na které nepotřebujeme žádná povolení, papíry, oficiální kvalifikaci, vzdělání.

✓ Podnikání na burze je pro každého, kdo má odvahu, peníze a schopnost myslet…

✓ Podnikání na burze je jediné podnikání, které si lze naprosto bez rizika vyzkoušet a učit se v podmínkách reálných trhů na tzv. demo účtech.

✓ Podnikání na burze je skvělá příležitost pro rychlé, snadně a efektivní vydělávání peněz, když se ví, jak na to…

OK, máme jasno a nyní je třeba jen zjistit, jak na to. A začneme tak, jak se všeobecně doporučuje › otevřeme si Demo účet, učíme se principy spekulací a začínáme prohánět čísla. A nestačíme se divit tomu, jak je to opravdu jednoduché. 

A říkáme si, proč toto, proboha, nedělá každý? Uf, to je skvělá reality show a opravdu zajímavá příležitost. Zanořujeme se postupně do světa burzy, měníme nastavení v hlavě a začínáme spřádat plány. 

Nicméně bacha na to, co si do té hlavy vlastně nasouváme! Protože platí, že to, jak myslíme a jednáme, předurčuje naše výsledky. Představy, myšlenkové vzorce a návyky řídí naše kroky, rozhodování a akce. Jak zasejeme, tak sklízíme… 

Povězme si dnes něco více právě o tom, jak zaséváme do hlavy návyky, které poté předurčují budoucnost. Aby bylo vše lépe srozumitelné, občas použiju lidovějšího, ale významově přesnějšího výrazu. Jdeme na to!

9 špatných návyků, které získáte na Demu

 1. Návyk = myslím si, že › je to opravdu rychlé! Nikde v životě, v žádném podnikání jsem neviděl tak rychlé toky peněz!
 2. Návyk = myslím si, že › je to jasné a jednoduché! Je to opravdu jednoduché na pochopení, nejjednodušší podnikání na světě! Že mi to nepřišlo do života dříve? Je to fakt jednodušší než jakékoliv jiné podnikání. Je to čistá hra s penězi, bez nákladů, složitostí, prostě skvělé!
 3. Návyk = myslím si, že › jde to snadno! Peníze se dají opravdu vydělávat neuvěřitelně jednoduše! V žádném zaměstnání, ani podnikání se nedají dělat peníze takto snadno, rychle, jednoduše, krásně!
 4. Návyk = myslím si, že › množství vydělává! Čím více tam toho nasázím, tím rychleji rostou čísla. Udělat za týden zhodnocení kapitálu o 10 %? O 100 % a více? Žádný problém!
 5. Návyk = myslím si, že › rizika neřeším! Uvidím, jak to bude v reálu. Jasně, občas to na Demu nevyjde, ale na Live si budu dávat větší pozor, více se soustředím. To dám!
 6. Návyk = myslím si, že › je to svoboda! Teď si mohu hrát a zkoušet. Jak to udělám, jaké vymyslím strategie a postupy, vše záleží jen na mně. Nikomu se nemusím zpovídat, jsem sám sobě pánem. Opravdu skvělý pocit potenciální svobody na obzoru!
 7. Návyk = myslím si, že › mám čas! Ne vše se daří podle toho, jak bych chtěl, ale učím se, mám čas. Na Live se přizpůsobím a hlavně, budu mít peníze a tím i čas…
 8. Návyk = myslím si, že › v této příležitosti je chemie! Burza je láska na první pohled. Je to vášeň, skvělá reality show, je to přitažlivost peněz, chemie. Je to jako láska, kterou vše opravdové začíná…
 9. Návyk = myslím si, že › burza je moje naděje! Je to šance a naděje na lepší život. Již žádná pitomá práce pro nikoho. Již žádné složité a náročné podnikání. Je to naděje na snadný byznys a s nadějí se žije prostě dobře.

Chemie lásky a naděje mění hormonální nastavení. Vyplavuje se pozitivní adrenalin ze vzrušující hry, endorfin ze zážitků, serotonin jako hormon štěstí. Naplnění bude úplné, až najedu na Live účet!

Přechod na Live účet

Jsme natěšení. Pokud jsem to přirovnal k lehké hormonální bouři, která připomíná zamilovanost, potom je zde analogie, že jdeme z mileneckého vztahu plného vzrušení a naděje do manželství. Tušíme, že se něco může změnit, ale věříme… Proto i slibujeme. Ale někde tušíme, že všechny sliby jsou reálné. Ale prostě odsouhlasíme pravidla jiných, abychom mohli změnit stav. Víme, že Live účet bude nový stav, nový vztah k penězům a k budoucnosti. Jdeme do toho po hlavě! Vždyť máme natrénováno!

Je zde ale lehká zrada. Platí v partnerství i na burze. Jde o tezi těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Platí to o válce, o sportu, o čemkoliv, kde jde o dosažení výsledků. Jenže v partnerství a na burze měníme stav a výsledky nejsou úplně jasné. V obou případech platí spíše › lehko na cvičišti, těžko v boji… V partnerství jste si to jistě vyzkoušeli, na burze možná také?

Zásadní okolnost a fakt bohužel je, že s nežádoucími návyky z Demo obchodování si způsobíte budoucí šoky v začátcích Live obchodování!

9 šokujících poznání po změně stavu a přechodu do manželství… Pardon, na Live:

 1. Šok = poznání › je to opravdu rychlé! Peníze se rychle nejen vydělávají, ale i prodělávají! Z té rychlosti čísel jde hlava kolem a mozek nestíhá. Vše na burze se odehrává 10x, 100x rychleji, než v běžném životě či podnikání…
 2. Šok = poznání › není to jasné, ani jednoduché. Něco mi uniká? Jak jsem mohl toto přehlédnout? Jak to, že nevydělávám, když jiní naopak vydělávají? Vědí něco, co já ne?
 3. Šok = poznání › není to snadné, věci se komplikují. Proč? Sakra, burza je pouze o dvou možnostech a pravděpodobnosti 50/50. Co a proč se zde neuvěřitelně a neustále komplikuje?
 4. Šok = poznání › množství umí pěkně zavařit! Množství nevydělává, ale drancuje účet! Co s tím? Zastavit obchodování, změnit strategie, začít se znovu učit? Co dělat jinak?
 5. Šok = poznání › rizika jsou důležitá! Zjišťuji, jak fungují rizika z finanční páky, účinnosti, ze změny sentimentu a hlavně rizika pocházející z mé hlavy!
 6. Šok = poznání › svoboda je odpovědnost. Odpovídám za svá rozhodnutí, jednání, emoční stavy. Odpovídám za svoje ztráty i zisky. Jsem na to sám, je to lehce na palici… Odpovídám sám za sebe. Opravdu!
 7. Šok = poznání › čas je vymezen. Nemám tolik času na experimentování a zkoušení, jak jsem si myslel. Čas utíká a já potřebuji výsledky, potřebuji vydělávat. První pokus, druhý pokus, třetí pokus… Kdy se dostaví výsledky?
 8. Šok = poznání › chemie, do které se vkrádají pochyby. Nadšení opadává, mysl střízliví. Místy stav připomíná kocovinu. Podlehl jsem nějaké iluzi? Kdo je ten člověk, který se na mě kouká ze zrcadla?
 9. Šok = poznání › naděje, která umírá poslední. Musím to dát. Musím něco změnit. Nebo upravit strategii. Najít řešení, Svatý Grál, něco… Je to fakt naděje, nechci se o ní připravit. Nechci zpět do práce, do podnikání…

Popravdě, tímto psychologickým procesem si projde naprostá většina pokušitelů štěstí na burze. Včetně mě, mohl bych o tom vyprávět opravdu hodně. Začnete-li natěšeni v dobré výsledky a ve skvělou budoucnost po odpovědném a třeba i profesionálním demo tradingu prohánět Live účet, můžete mít různé pocity.

 • Že jste se ocitli na Marsu.
 • Že na druhé straně někdo manipuluje s čísly.
 • Že funguje vše úplně jinak. Šok = poznání › vše je jinak.
 • Že je někde nějaká chyba. Ale nevíte kde…

Začátky na burze na Live účtu potvrzují ono › lehko na cvičišti, těžko v boji. Začínáte tušit, že ta pravidla ziskového a bezpečného podnikání na burze, výběr aktiv a riskmanagement, taktika a strategie, že to vše zkrátka k něčemu je. Ti chytřejší si to uvědomí včas. Hloupější většina pozdě… Sám jsem několikrát patřil mezi tu hloupější většinu. Vím, o čem píšu!

Na závěr tedy pár myšlenek, jak a proč jít proti proudu?

K následujícím myšlenkám mě vedou jisté zkušenosti.

Prošlo mi kurzy a mým podnikáním pár klientů a parťáků, kteří v zásadě na Demu nikdy nepracovali. Prostě šli rovnou na věc a svoje učení na burze zahájili rovnou na Live účtech. Důvody byly například tyto:

 • Nemám čas na experimentování a na hraní, chci se učit rovnou v autě a v provozu. Ne jak tele x měsíců jezdit na trenažéru a po parkovišti.
 • Nechci si vybudovat špatné návyky. Když si Demo nevyzkouším, nebudu vědět, jaké to jsou…
 • Každý vztah v životě jedu doopravdy, nikoliv na demo a na zkoušku. Takže proč ztrácet čas…
 • Každý projekt v podnikání dělám na živo a v reálných podmínkách. Podnikání je o praxi a o dělání, nikoliv o zkoušení nanečisto…
 • Každé podnikání, každý projekt, každou věc v životě dělám nejdříve jako učení, testování a hledám metody, přístup, optimalizuji a tam, kde to funguje, tam to pouštím.
 • Řeším, jak vymyslet peníze. Nebo otázku, kde jsou moje peníze. A nikoliv teoreticky, ale naživo, v praxi.
 • Baví mě dělat peníze, ne hrát si „člověče, nezlob se…“

OK, to jsou vše srozumitelné a racionální důvody. Já sám jim rozumím. Vždyť jsem si sám osobně Demo účet neotevřel již mnoho let. Říkáte si možná, že já to již přece nemám zapotřebí, protože to umím, ale… Víte co, já také občas experimentuji, hledám nové příležitosti, testuji situace. Ale vím, že testování naživo je prostě lepší. Zkuste sbalit děvče jako demo… Nebo zažít skvělou demo akci, rozjet demo podnikání… Vše demo je jen unylá hra…

✓ Je mi jasné, že ten přístup jít proti proudu je pro mě jen rychlejší a přímočařejší „cesta lehce mimo systém“. Vím co a proč dělám.

✓ Jak se začít na burze učit rovnou na Live? Především je jasné, že vše je o pochopení rizika dopředu a následně o odpovědnosti, riskmanagementu a o schopnosti dodržovat pochopená pravidla.

✓ Pokud moji „neposlušní žáci“ začínali na burze přímo na Live (a bylo jich minimálně několik desítek), potom vždy v procesu učení respektovali fakt, že se učí. Cílem bylo udržet se ve hře dlouho a neriskovat. Držet vždy a za každých okolností ten nejpřijatelnější poměr rizika, to jest poměr velikosti obchodní pozice (lotu) v poměru k disponibilního kapitálu.

✓ Ještě lepší přístup › využívat připisované Bonus Trading Marginy a psychologicky svůj kapitál nepouštět do hry. A z bonusů riskovat vždy max. 1-2 % kapitálu na obchod. Potom můžete udělat s pravděpodobností 50/50 desítky či stovky obchodů a učit se a přitom neruinovat účet. To chce mít ale v srovnáno v hlavě. Třeba takto…

9 dobrých návyků, které získáte, začnete-li rovnou na Live:

 1. Skvělý návyk = poznání › je to opravdu rychlé! Rychlost se opravdu nedá natrénovat na trenažéru, ani na parkovišti. Jízdu na burze umocňuje páka peněz, účinnost obchodování, rychlost trhu. Lze jet rychle a při tom bezpečně, je to dobrý návyk!
 2. Skvělý návyk = poznání › je to opravdu jasné a jednoduché. Zásada je nekomplikovat si věci. Ctít a respektovat jednoduchost, všudypřítomné Pravidlo 80/20 ve všech projevech. A spálit zavádějící knihy o burze…
 3. Skvělý návyk = poznání › je to snadné a komplikace mají řešení. Jsme v pravděpodobnostním podnikání. Na 6 až 8 výher prostě občas připadne i prohra. Je to náklad podnikání. Důležité je držet se ve hře a držet růstovou křivku!
 4. Skvělý návyk = poznání › nezáleží na velikosti, ale na výsledku! Každý obchod na burze je test trhu, okolností i sama sebe. Pokud test vychází, mohu přidat, přitopit, podržet obchod do zisku. Pokud test nevychází, zavřu krám a dám si odpočinek. Nehoním příležitosti, burza není zajíc. Vím, že v trendovém obchodování lze do zisku udržet více, než 90 % otevřených pozic a na tom stavím chytré strategie a riskmanagement.
 5. Skvělý návyk = poznání › rizika lze mít pod kontrolou! Největší rizika nejsou na burze, ale v hlavách obchodníka. Proto chci mít otestováno co nejvíce tržních situací, burzovních cyklů a svých dnů. Příležitosti a rizika jsou matematika 5. třídy, a proto pracuji s kalkulačkou v hlavě. Řídím peníze, procesy a sám sebe!
 6. Skvělý návyk = poznání › svoboda je odpovědnost a životní styl! Odpovídám za svá rozhodnutí, jednání, emoční stavy. Odpovídám za svoje ztráty i zisky. Jsem na to sám lehce mimo systém. Je to životní styl a cesta. Odpovídám sám za sebe.
 7. Skvělý návyk = poznání › čas je aktivum! Jak zacházím se svým časem, takové mám výsledky. Vím, že 80 % příležitostí na burze vzniká v méně, než 20 % času. Proto mohu 80 % svého času věnovat tomu, co mě baví, sám sobě a držet emoce a životní styl, která mě motivuje k tomu, abych se na burze choval jako profesionál nikoliv jako idiot či naháněč štěstí. Je to můj čas a stává se aktivem, když jej správně využívám!
 8. Skvělý návyk = poznání › k chemii je třeba přidat respekt a rozum. Nadšení, chemie, láska a naděje k podnikání na burze nepatří. Lepší je kombinace optimismu a zdravého rozumu. Nadšení, chemii, lásku a naději si přidám ke všemu, co mě baví – mimo burzu. Na burze chci být bez emocí, soustředěn, koncentrován, pozitivní, připraven, odhodlán, naplněn…
 9. Skvělý návyk = poznání › naděje, která se mění v realitu! Toto se děje, mám-li burzu jako životní styl a podnikání. Život v cash-flow z burzy lehce mimo systém…

8 zásadních poučení za závěr:

1. Začnete-li se učit na burze rovnou na Live, nikdy nezískáte špatné návyky demo traderů!

2. Začnete-li na burze na Live, je to jako v partnerství přejít z mileneckého vztahu do manželství. K chemii a k naději musíte přidat rozum, plán a respekt!

3. Začnete-li na burze na Live, je to jako vyměnit trenažér a parkoviště za ostrý provoz, když se učíte jezdit autem. Neměli byste hned vyšilovat a dojet všude jako první. Důležité je naučit se dojet bezpečně, odjezdit si svých prvních 20.000 kilometrů, než na to šlápnete. Což může trvat třeba rok, jako váš začátek na burze.

4. Důležité je udržet se ve hře bezpečně, být v pohodě, umět dojet do cíle. A mít klidné spaní. Proto nejdůležitější pravidlo ze všech je držet v procesu učení riziko při zemi. Neotevírat nepřiměřeně velké pozice. Dejme tomu tak 1 lot na každých 10.000 eur či usd kapitálu. Nebo klidně půlku. Z malého účtu 2.000 eur či usd potom dejme tomu 0.1 až 0.2 lotu max. Ano, vím, že to bude lákat k jízdě. Kdo se má prdolit podle předpisů, když to svádí k rychlé jízdě… Ale… Však vy víte, co mám na mysli!

5. Začnete-li se na burze učit rovnou na Live účtu, je to jako vstoupit do vztahu s plnou vážností a s respektem, k chemii přidat i rozum a umět pracovat s okolnostmi a s riziky. Je to jako učit se v autě za provozu a neztrácet čas na trenažérech či na parkovišti. Je to o tom, neučit se špatné návyky a jít prostě cestou autentického poznání okolností burzy i sama sebe.

6. Tato cesta vyžaduje odpovědnost a rozum v hrsti! Burza je matematika 5. třídy, není to raketová věda. Ale v rukou pošetilých hledačů štěstí, bláznů a hazardérů, je to ruská ruleta, toaletní mísa na peníze, nebo dokonce i zbraň hromadného ničení iluzí a nadějí.

7. Když začnete rovnou a pouze na Live, nebudete experimentovat příliš mimo mísu, budete se držet doporučených postupů a rad, nebudete na sebe spěchat, nebudete nadměrně riskovat… Je to pro Váš možná cesta.

8. Dostanete do hlavy a do svého jednání ty správné návyky. Buď zahynete (pokud cokoliv porušíte), nebo se naučíte trvale vítězit!

🏆 Zamyslete se na tím, jak a proč jít proti proudu a dělat věci jinak, než jak je dělají ostatní!

Jirka Mazur

Trvale na své „cestě lehce mimo systém“!

PS:

 • Bavil vás tento článek?
 • Baví vás toto téma?
 • Baví vás burza?

Pokud ano, dáme pokračování příště!

Pokud si odpovídáte 3x ano, potom si zajistěte místo na připravovaném webináři, který plánuji na čtvrtek 17. prosince na téma článku! Nebo si rovnou zajistěte účast ihned a zapojte se do diskuze. Téma je jistě akční!

Zde si rezervujte místo na webináři:

JAK A PROČ JÍT PROTI PROUDU?

JAK A PROČ PODNIKAT A ŽÍT LEHCE MIMO SYSTÉM?

Chci pokračovat v tématu a rezervovat si místo na webináři!

Komentáře
 1. Tradersiafu napsal:

  Hodil jsem do burzy na začátek 50tis a pak přidal 15tis a nakupoval, když to bylo dole. Teď to pořád roste a nechce se mi to prodávat. Takže jsem z toho udělal dlouhodobou investici. Jedná se o divi akcie. No, ale nemám už žádné další peníze jako rizikový kapitál 🙂 Takže jsem zase na začátku 🙁

 2. Leopold Seryn napsal:

  Pokud bych měl dostatečný rizikový kapitál už bych byl dávno na live účtu.
  Zatím se musím spokojit pouze s Demoúčtem.
  Maximálně se snažím dodržovat pravidla a nevytvořit si špatné návyky.

Komentáře nejsou povoleny.