JAKÉ BUDE VÍTĚZNÉ AKCIOVÉ PORTFOLIO PO PREZIDENTSKÉ VOLBĚ V USA?

☛ Jak se výsledky amerických prezidentských voleb projeví v burzovním prostředí?

☛ Jaká aktiva posílí nebo oslabí v případě volebního vítězství Donalda Trumpa, nebo  Joe Bidena?

Prezidentské volby mezi prezidentem Donaldem Trumpem a bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, které se budou konat 3. listopadu, mohou mít dramatický dopad na všechny trhy a investoři se již snaží identifikovat potenciální vítěze i poražené.

Obecně řečeno, analytici tvrdí, že Bidenův plán na zvýšení podnikových daní by mohl tlačit na příjmy společností. Očekávají však, že bude podporovat infrastrukturní projekty a obnovitelnou energii.

Druhé Trumpovo období může mezitím přinést další daňové škrty a rozšířit regulaci, která by mohla být přínosem pro energetický a finanční sektor, a přitom riskovat pokračující napětí s Čínou.

Vzhledem k tomu, že je v sázce také většina Senátu, by volby mohly jedné straně umožnit kontrolu předsednictví a Kongresu, což by usnadnilo přijímání právních předpisů, jako je například další fiskální stimul, který se v současné době drží v politické patové situaci.

Zde je pohled na akcie, které by se nejlépe hodily do portfolia Bidena nebo Trumpa:

Bidenův koš

ALTERNATIVNÍ ENERGIE:

Silnější očekávaný tlak na „zelené energie“ pod vládou Bidena by mohl podpořit alternativní energetické akcie. Například rozšíření daňových výhod by podle Credit Suisse poskytlo podporu pro solární akcie, jako je Sunnova Energy International, SunPower Corp a Enphase Energy.

ELEKTRICKÁ VOZIDLA:

Akcie společnosti Tesla již během Trumpovy vlády zažily mamutí běh. Někteří analytici se však domnívají, že Bidenovo prezidentství by mohlo dále podpořit akcie společnosti na výrobu elektrických vozidel.

„Biden by mohl navrhnout nové daňové pobídky, vládní nákupy a další opatření ve prospěch zejména Elertických vozidel,“ uvedl ve zprávě analytik CFRA Garrett Nelson.

Dalšími potenciálními vítězi z vítězství Bidena by byli dodavatelé automobilů zaměření na elektrifikaci a zelené technologie bez emisí, jako jsou Aptiv, BorgWarner a Visteon, napsal Nelson.

INFRASTRUKTURA:

Velký balíček výdajů na infrastrukturu „může být brzkou prioritou pro Bidenovu administrativu, protože usiluje o dvojstranné vítězství,“ říká Ryan Detrick, hlavní tržní stratég společnosti LPL Financial.

Bidenův plán by podle analytika Citi Andrewa Kaplowitze posílil širokou skupinu strojírenských a stavebních společností, přičemž AECOM, Jacobs Engineering Group a MasTec patří mezi největší příjemce.

CELNÍ OPATŘENÍ:

Bidenova administrativa by mohla vést k uklidnění americko-čínské celní války. „Pokud by se obchodní politika měla méně zaměřovat na používání cel, mohou z toho mít prospěch jak dovozci, tak vývozci,“ uvedl David Joy, hlavní tržní stratég společnosti Ameriprise Financial.

JP Morgan ve zprávě z července uvedla akcie společností Procter & Gamble, Thermo Fisher a 3M mezi řadou těch, které by mohly významně růst, pokud by Bidenovo vítězství vedlo k „deeskalaci“ celního napětí mezi USA a Čínou.

Trumpovy obchody

DAŇOVÝ RELIÉF:

Pokud by Biden prohrál, mohlo by to znamenat další úlevu pro společnosti, které těží z prezidentova snížení daní z příjmů právnických osob.

Ve své červencové zprávě společnost JP Morgan uvedla společnosti AT&T, Target a Waste Management mezi společnostmi, které těží z „Trump’s Tax Cuts and Jobs Act“, které by nemusely v případě Bidenovy vlády dosahovat dobrých výsledků.

BANKY:

Spolu s vyššími daněmi z příjmů právnických osob by banky mohly čelit obavám ohledně dalších regulací v rámci Bidenovy administrativy, zvláště pokud by se role prominentního hráče ujal někdo progresivní, jako senátorka Elizabeth Warren.

Analytici společnosti Keefe, Bruyette & Woods říkají, že vítězství Trumpa u republikánů, kteří si udrželi Senát, je nejlepším scénářem voleb pro banky, a upozorňuje, že „republikánská agenda omezené regulace by zůstala nedotčena“. Akcie, které by se v tomto scénáři vyplatilo vlastnit, zahrnují Wells Fargo a Citigroup, napsala KBW.

OBRANA:

Trump by pravděpodobně „uspěl v udržení velkých výdajů na obranu, a to navzdory Demokratické komoře, vzhledem k realitě velkého mocenského boje s Čínou a Ruskem,“ uvedli v nedávné zprávě strategové výzkumu BCA.

SPOLEČNOSTI PRODUKUJÍCÍ FOSILNÍ PALIVA:

„Podpora energetických společností a konkrétně fosilních paliv se zdá být pro Trumpa trvalým cílem,“ uvádí Detrick z LPL. Dodal, že většina společností v tomto odvětví, s výjimkou společností v oblasti obnovitelné energie, bude pravděpodobně těžit z vítězství Trumpa.

Zpracováno podle článku Lewise Krauskopfa, Reuters

Co myslíte, jak dopadnou listopadové volby v USA? Zvítězí Biden, nebo Trump? Poletí akcie vzhůru, nebo spadnou?

V členské sekci našeho nového Klubu Inteligentních Investorů  jsme pro členy zpracovali krátký fundamentální a technický rozborkterý hodnotí možný vliv politiky Demokratického či Republikánského prezidenta USA na akciové trhy. Stojí za to stát se členem Klubu IN IN!