🔒  VSTUP DO FREE ZÓNY      |     🔒  HNB AKADEMIE      |     🔒  VSTUP PRO ČLENY       |    🔒  WINSIGNALS   

VÝSLEDKY A PRAVDIVOST VOLEBNÍCH PRŮZKUMŮ. JAK JE TO VE SKUTEČNOSTI?

Volby v USA jsou již za 14 dnů. Které ze zveřejněných volebních průzkumů jsou pravdivé?

  • Co nám vlastně může říci volební průzkum…
  • Usuzovat můžeme i z toho, kdo výsledky průzkumů zveřejňuje, a kdo ne…
  • Který typ voličů rozhoduje o tom, kdo dosedne na nejprestižnější prezidentský stolec světa?

Bývalý viceprezident Joe Biden držel neochvějný náskok ve vysoce kvalitním hlasování organizovaném veřejnými mimostranickými subjekty. Někteří konzervativci a prezident Donald Trump ale tvrdí, že volební průzkumy ještě neskončily. Trump sám prohlásil, že vítězí v klíčových státech, kde se bude o výsledku rozhodovat (Swing states). Jak to tedy ve skutečnosti je?

Američané si totiž prezidenta nevolí přímo, nýbrž prostřednictvím takzvaného sboru volitelů. Každý stát má volitelů jiný počet. Až na výjimky je všechny získá ten kandidát, který v daném státě obdrží nejvíce hlasů. Celkem je volitelů 538, každý stát jich má jiný počet podle své lidnatosti – to znamená, že k Bílému domu potřebuje člověk 270 volitelských hlasů.

A právě ty před čtyřmi lety získal Donald Trump. Většina států je historicky nakloněná buď více k republikánům, nebo demokratům. V asi dvanácti státech je pak podpora obou stran natolik vyrovnaná, že se nedá odhadnout, koho si obyvatelé zrovna zvolí. Právě na ty se volební štáby obou kandidátů zaměřují nejvíce.

Přezkoumání zveřejněného interního průzkumu republikánské a konzervativní skupiny voličů ukázalo, že Trump nedosahuje své volební výsledky z roku 2016. Podívejme se na více než tucet těchto stranických průzkumů, které byly zveřejněny Sněmovnou reprezentantů a Senátem od hlavních zasedání stran v srpnu. Je známo, že tyto stranické průzkumy veřejného mínění jsou notoricky nespolehlivé a žádný z nich nesplňuje zpravodajské standardy CNN.

Důvod je prostý: strany nechtějí zveřejňovat výsledky hlasování, které vyznívají pro jejich stranu špatně. To znamená, že průzkumy veřejného mínění sponzorované stranou, kandidátem nebo stranickou organizací, mají tendenci být zaujaté ve prospěch strany, která hlasování zveřejnila.

Vypadá to, že Trump si ve zveřejněných republikánských a konzervativních průzkumech ve státech a okresech vedl v průměru o 5 bodů hůře než v roce 2016.

Pokud by Trump skutečně ve swingových státech dosáhl o 5 bodů horších výsledků než v roce 2016, znamenalo by to, že by ztratil Arizonu, Floridu, Michigan, Severní Karolínu, Pensylvánii a Wisconsin. Tyto státy, plus ty, které získala Hillary Clintonová v roce 2016, by bylo více než dost na to, aby Biden získal více než 270 volebních hlasů.

Pamatujte však: Toto jsou pouze průzkumy veřejného mínění, které konzervativci a republikáni byli ochotni dát do veřejné sféry. Existuje dobrý důvod se domnívat, že je to pro Trumpa ještě horší v číslech, která nezveřejňují.

Studie z FiveThirtyEight odhaluje, že interní průzkumy veřejného mínění jsou v průměru o 4 nebo 5 bodů příznivější pro stranu, pro kterou byl průzkum proveden, než byste očekávali od nestranného průzkumníka ve stejném průzkumu.

Z toho by mohlo vyplývat, že interní průzkumy veřejného mínění, které nebyly zveřejněny, jsou pro Trumpa ještě horší než interní průzkumy, které zveřejňují konzervativci a republikáni.

Jedním z nejzajímavějších aspektů interních průzkumů veřejného mínění, které doposud zveřejnili republikáni, je jejich počet.

Počet interních anket, které každá strana zveřejní, je obvykle dobrým ukazatelem toho, jak se jejich straně daří. Pokud se jedné straně daří dobře, je větší pravděpodobnost, že uvolní interní výsledky průzkumů, než kdyby si vedly špatně.

Demokratičtí kandidáti a skupiny, které se snaží o jejich zvolení, zveřejnily asi 75% interních zveřejněných průzkumů Sněmovny za obě strany. Není to zdaleka tak převažující, jako tomu bylo v létě, ale podle historických měřítek je to stále hodně.

Demokraté zveřejnili také přibližně 75% interních průzkumů Parlamentu ve volbách v letech 2006 a 2018. To byla léta, kdy národní prostředí silně upřednostňovalo demokraty a oni pak převzali kontrolu nad Sněmovnou.

V letošním roce již demokraté Sněmovnu mají a je nepravděpodobné, že uvidíme stejné odklonění národního hlasování směrem k demokratům. Přesto bychom ale pravděpodobně viděli mnohem více interních průzkumů veřejného mínění zveřejněných republikány, kdyby si skutečně vedli dobře.

Zdá se, že Trump a jeho republikánští kolegové jsou pozadu za Bidenem bez ohledu na to, jaký volební průzkum zkoumáte. Až na jeden.

Analytik Robert Cahaly  založil společnost Trafalgar Group, která jako jedna z mála správně odhadla vítězství Donalda Trumpa v klíčových státech před čtyřmi lety. Podle Ca

halyho drtivá většina průzkumů nebere v potaz takzvaného „stydlivého voliče”.

Donald Trump v roce 2016 vyhrál ve třech státech, ve kterých většina politických expertů očekávala vítězství Clintonové – v Michiganu, Pensylvánii a na Floridě. A právě ty Donald Trump dokázal vyhrát, aniž by to jiné průzkumy jakkoli naznačovaly. Společnost Trafalgar Group předpověděla všechny správně, stejně jako to, že se prezidentem stane kontroverzní nominant Republikánské strany.

Podle zakladatele společnosti Roberta Cahalyho je hlavním důvodem fakt, že velké sociologické agentury nepočítají s existencí takzvaného „stydlivého voliče”. To je člověk, který se stydí přiznat, že volí Trumpa, protože se bojí, že by na něj autoři průzkumů nahlíželi s despektem.

Stejný fenomén očekává Cahaly i letos. „Všimli jsme si, že průzkumy nezapočítávají skryté hlasy pro Trumpa. Je evidentní, že konzervativci a Trumpovi voliči nemají zájem podílet se o své názory,” vysvětlil stanici Fox. „Tito lidé se nechtějí účastnit průzkumů. Takže pokud s tím nepočítáte, nedostane se vám skutečných odpovědí,” dodal.

Jak to tedy letos 3. listopadu dopadne? Vyhrají medvědi, nebo býci?

V členské sekci našeho nového Klubu Inteligentních Investorů  jsme pro členy zpracovali krátký fundamentální  rozbor, který hodnotí možný vliv politiky Demokratického či Republikánského prezidenta USA na akciové trhy. Stojí za to stát se členem Klubu IN IN!