🔒  VSTUP DO FREE ZÓNY      |     🔒  HNB AKADEMIE      |     🔒  VSTUP PRO ČLENY       |    🔒  WINSIGNALS   

VZNIKAJÍ NA BURZE I VAŠE PENÍZE?

Nebo jinak: vznikají na burze peníze, které mohou být také moje? Je možné na burze seriózně podnikat a vydělávat?

Od různých začínajících traderů často slyšíme: Jak ošálit burzu? Jak podojit burzu? Jak si z burzy uloupnout svůj díl? Jak se na burze přiživit? Z těchto vět cítíme negativní emoce, negativní pejorativní podtext.

Ve skutečnosti je ale podstata tradingu jiná. Trading je obrovský byznys. Je to řízení investic na burze, důležitý druh podnikání a jeden z motorů pro světovou ekonomiku. Ale je nutné jej dělat správně a chytře. Můžeme při něm vydělávat velké peníze, nebo můžeme být i neúspěšní… A peníze ztratit.

Než se do tradingu pustíme, je dobré si nejprve odpovědět na následující otázky:

 • Chci se burze věnovat a brát vážně tento byznys?
 • Jsem ochoten se vzdělávat a přijmout burzu jako své budoucí podnikání?
 • Mám dostatek trpělivosti a jsem schopen získat správné návyky?

Ti, kdo na tyto otázky odpoví 3x ANO, čtěte dál. Pro ty ostatní tento článek není vhodný, protože burza není gambling ani loterie ani podvod… A gamblerům či podvodníkům zásadně neradím, a loterií je na našem trhu dost 😊

Pokud v četbě pokračujete, máte zřejmě tu správnou motivaci. Víte ale, proč vlastně chcete na burze podnikat?

Většina z vás nejspíše odpoví něco v tomto stylu:

 • Chci vydělávat peníze z pohodlí domova. Nemuset jezdit do práce a mít permanentní home-office.
 • Chci vydělávat velké peníze a dynamické prostředí burzy mi to umožňuje.
 • Nepotřebuji vydělávat mimořádně velké peníze, ale chci hodně cestovat a vydělávat peníze odkudkoliv, kde je internet a elektřina.

Tato základní motivační schémata má snad každý, který se online tradingu věnuje. Buďme upřímní – humanitární cítění asi nikoho k online tradingu ještě nepřivedlo 🙂 I když ani toto se samozřejmě na burze nevylučuje!

Asi se dá říci, že podobné motivace má snad každý online trader. Jsou na první pohled jasné, zřetelné a každý o nich u sebe velmi dobře ví. Pokud se ale podíváme trochu hlouběji do našeho nitra, pak najdeme spoustu dalších motivačních impulzů, které už třeba na první pohled tak zřejmé nejsou.

Nebo o nich ví každý trader u sebe, ale moc o nich nemluví s ostatními. A zde začíná být sebepoznávací proces a pomyslné „nalití si čistého vína“ docela zajímavé. Začíná cesta k poznání našich vnitřních motivačních schémat, vzorců myšlení a emocionálních stereotypů.

Burza je jediný byznys na světě, kde řešíte pouze dvě možnosti. Cena aktiva může pouze růst, nebo klesat. Pro rizika v životě i v podnikání těch variant jistě napočítáte více, jak se věci mohou vyvinout či zvrtnout… Proč je tedy více než 75 % malých online obchodníků ztrátových, a někteří brokeři dokonce uvádějí, že až 89 % jejich klientů na burze prodělává? Přitom existuje nepřeberné množství literatury, která se zabývá pouze ziskovým tradingem. Jak to tedy je?

Povím vám to z vlastní zkušenosti. Začal jsem s tradingem „na stará kolena“ před šesti lety. Okamžitě mne tento byznys zaujal. Také já jsem si kladně odpověděl na tři otázky výše a pustil se do toho. Nakoupil jsem literaturu a začal trading vážně studovat.

Všechny knihy na obrázku jsem prostudoval, některé vícekrát. Absolvoval jsme několik kurzů tradingu. Výsledek byl, že moje obchody byly zpočátku slušně ziskové (je zajímavé, že pravidlo o štěstí začátečníka platí na burze z téměř 100 %), později – čím víc jsem věděl a uplatňoval naučené metody, tím víc jsem prodělával.

Uvědomil jsem si, že nejdůležitější kniha z té řady je čtyřbarevná publikace vlevo s názvem Pravidlo 80/20. V ní je to, čemu se říká životní moudro, a jakmile jsme ji začal uplatňovat, moje výsledky tradingu se pronikavě zlepšily.

Podle Paretova pravidla, kterým se kniha zabývá a aplikuje je ve všech oblastech života i podnikání, jsem si uvědomil, že 80 % výstupů je determinováno 20 % vstupů (většinou platí i 90/10).

Prostě – menšina příčin má za následek většinu následků. Věci a události se dějí nerovnoměrně. 20 % lidí vlastní 80 % prostředků, peněz a bohatství. 20 % zákazníků generuje 80 % finančních obratů a zisků naprosté většiny firem. Pouze 20 % podnikatelů uspěje a 80 % podnikatelských projektů předčasně končí.

Je to pravidlo univerzální a mohu doporučit tuto knihu od Richarda Kocha všem.

Velmi jasně se toto pravidlo projevuje i na burze, dokonce ještě ve více koncentrovaných poměrech. Například:

 • 80 % času se ceny na burze vyvíjejí cyklicky a v trendech.
 • 20 % aktiv přináší 80 % likvidity.
 • 20 % času přináší 80 % zisků.
 • 80 % otevřených obchodů je možné uzavřít v zisku, či v černé nule
 • 80 % otevřených obchodů se dostane dříve či později do ztráty

Samozřejmě jsem Paretovo pravidlo v minulosti znal, a také jej používal. Ale nenapadlo mne, že může mít tak širokou působnost. Vlastně mne to nenapadlo nikdy…

Až jednou přišel email s pozvánkou do kurzu Hrajeme si na burze, v rámci kterého mne k tomuto poznatku přivedl můj nynější kolega a přítel Jirka Mazur. Tento kurz, který absolvovalo již více než 2 000 lidí, je svým způsobem jedinečný (podle pravidla 99/1). Naučil jsem se v něm, co znamená:

 • Aplikace pravidla 90/10 v ziskovém tradingu
 • Proč je vnitřní motivace tradera lepší, než vnější
 • Psychologie úspěšného tradera
 • Zásady bezpečného a ziskového tradingu
 • Trendy a jejich využití
 • Co znamená bezpečný money management a rizika pod kontrolou
 • Jak si mohou retailoví tradeři navzájem pomáhat

Pokud vás tato témata zajímají, ještě neobchodujete, ale chcete s tradingem začít, obchodujete a chcete zlepšit své aktuální výsledky, nebo chcete jen slyšet strategie a názory jiných traderů, získejte záznam expertního webináře, který proběhl živě v úterý 25. 2. 2020, a jehož téma bylo

TAJEMSTVÍ ZISKOVÉHO TRADERA

Webinář Tajemství ziskového tradera. Co by každý chtěl vědět předtím, než vybílil svůj live účet.

>> co by každý chtěl vědět předtím, než vybílil svůj live účet <<

Záznam webináře je zdarma a hovořil jsem v něm s přáteli tradery, kteří úspěšně obchodují pro sebe i své investory. Probral jsem s nimi bod po bodu:

 • jaké jsou jejich hlavní zásady ziskového tradingu
 • proč se zařadili podle pravidla 90/10 právě mezi těch 10 % úspěšných

Webinář je pro všechny, kdo to s tradingem myslí, nebo chtějí myslet vážně. Přihlaste se a získejte přístup k záznamu. Informace ve  webináři jsou nadčasové a hodnotné, pokud chcete  být na burze úspěšní. Více o webináři se dozvíte zde!

Jirka Gajdošík

PS: Na záznam webináře se můžete zdarma registrovat na této stránce.