🔒  VSTUP DO FREE ZÓNY      |     🔒  HNB AKADEMIE      |     🔒  VSTUP PRO ČLENY       |    🔒  WINSIGNALS   

JAK ZARUČENĚ (NE)ZÍSKAT ŠPATNÉ NÁVYKY PRO TRADING?

Mýty a pověry, aneb proč jít proti proudu?

Když jsem před více než 20 lety začínal na burze, musel jsem se opřít o dostupné zdroje informací, o knihy či weby. V té době jsem netušil, že možná 80 % dostupných zdrojů o burze bylo (a stále je) o tom, přilákat klienty na burzu, a že obsahují informace, které se mi moje záměry spíše komplikovaly. Mohl bych se dokonce domnívat, že šly na hranu fabulací, manipulací a že chtěly příjemce informací dostat do situací, kdy peníze naivních investorů putovaly jinam, než pokušitelé štěstí na burze zamýšleli.

Několik roků bylo docela obtížné to rozklíčovat a pomohlo mi zcela zásadně to, že jsem se o svoje zkušenosti na burze mohl podělit se stovkami lidí, kteří si procházeli mým vzděláváním. O jistých skutečnostech jsem tušil a postupně jsme si potvrzovali v praxi, že věci jsou jinak, než se prezentují. Možná nás to stálo dosti vysoké burzovní školné, ale jsem rád, že jsme se propracovali k tomu, že jsme našli odvahu jít proti proudu.

Když jsem v roce 2005 zahájil éru svého burzovního vzdělávání, bylo docela obtížné jít proti proudu informací, které byly považovány za věrohodné a určující. Mí klienti čerpali často z podobných zdrojů a knih jako já, měli také své zkušenosti ze své praxe, a ti, kdo přežili první turbulentní období na burze, zjišťovali, že věci jsou zkrátka jinak, než se prezentují. Naštěstí je zde opravdu skvělá parta a komunita mých burzovních parťáků, se kterými jsme si hodně věcí ujasnili!

Mám doma kolem 60-80 knih o burze a investování.

Poctivě jsem četl hlavně ty z nich, které byly o tradingu, o Forexu, o komoditách, a které probíraly všechno možné od začátečnických rad po různě složité analytické metody, strategie, doporučení, prostě vše, po čem hlava učícího se obchodníka na burze touží. Mezi námi, kdyby se udělala rešerše těchto knih a nějaký průnik, byl by to pěkný informační guláš. Není divu, že po několika knihách o burze je hlava začínajícího tradera spíše v chaosu. Pokud k tomu přidá často pochybné návody od brokerských firem, jejich vzdělávání, live roomy a vedení a další manipulující složitosti, je zcela ztracen a odsouzen k finanční záhubě.

Možná proto jsem v roce 2008 napsal 600stránkový Online Trading Manual, kde jsem se svým klientům snažil sepsat to nejdůležitější, aby se nemuseli probírat hromadami knih a ztrácet čas experimenty. Poté na principu Pravidla 80/20 vznikl online kurz Hrajeme si na burze a další vzdělávací programy včetně nového SMARTBOOKU k burze, který možná máte. Je to esence toho, co opravdu na burze funguje! Jsou to zkušenosti moje a zkušenosti desítek lidí z mých kurzů, kteří se dnes burzou živí a se kterými jsem ty burzovní mýty a pověry probíral. Společně jsme dospěli k závěrům, které nám z burzy dělají relativně jednoduché podnikání, které nás baví.

Formát článku nedovoluje probrat všechny ty mýty a pověry, které o burze a o obchodování na burze kolují všude možně. Pokud čtenář sleduje moje články, kurzy, webináře a publikace, k většině těchto informací se dostane. Namátkově zmiňuji to, co máme vyřešeno jinak, než jaká jsou doporučení.

✓ Jsou to metody analýz a přístupů k burze, kdy si chceme vše zjednodušit. Odbourali jsme složité metody, zavedli jsme pro identifikaci ziskových příležitostí na burze naši Situační Analýzu Online, na kterou nám stačí pár desítek minut denně. Proč na dvě možnosti, kdy cena na burze může jít pouze dvěma směry, používat desítky či stovky složitých metod a postupů? Navíc víme, že profese „technického analytika“ na burze je docela blbě placená profese, pokud nezvládnete to podstatné.

✓ Svůj prověřený postup máme v oblasti „riskmanagementu“, to jest v řízení rizik a obchodování. Například pracujeme jinak se Stoplossy a s celkovým managementem obchodů, než jak se jej učí 90 % obchodníků, kteří potom na burze ztrácejí peníze. Vlastně jsme si uvědomili, že broker nemá žádný zájem o to, abychom prosperovali. Proto jeho „rady“ vedou k jiným výsledkům, než bychom chtěli (za naše ztráty získá svoje peníze).

✓ Jinak se dnes díváme na strategie, psychologii tradingu. Jinak vnímáme pojmy „online obchodování, trading, spekulace“, protože jsou zavádějící a nemusejí vést přímočaře k výsledkům. Preferujeme mindset podnikatele na burze. Účelem podnikání je zisk. Proto chceme myslet jako podnikatelé, a ne jako hráči na ruletě. Je to výhodné, zvláště finančně!

Ano, je toho hodně, co děláme jinak a místy proti proudu.

A hlavně, máme to prověřeno praxí a zkušenostmi stovek lidí. Vůbec nejde o to, co píšu nebo říkám já. Nejsem guru. S pokorou sleduji úspěchy svých vlastních žáků, sdílíme to, co víme. Nejsme si konkurencí a sledujeme stejný cíl. Tím cílem jsou samozřejmě peníze jako jediný měřitelný výsledek toho, co děláme. A s penězi můžeme mít pod kontrolou svůj čas, svobodu i budoucnost.

Jak vydělávat peníze na burze?

Ano, řešíme postupy, strategie, identifikace ziskových příležitostí. Snažíme se maximalizovat zisky, minimalizovat ztráty (risk management) a víme, že jistými postupy lze v zisku uzavírat 80 až 90 % všech obchodů a že na tom lze stavět naše podnikání. Také víme, kde je náš utajený ZDROJ na peníze. Pokud sledujete moje webináře a kurzy, víte to také!

Nicméně stejně důležité, jako je vědět, jak na burze peníze vydělávat › je jak peníze neztrácet! Ano, k čemu je vědět, jak peníze vydělávat, když je neumíme udržet a lehce je ztrácíme? Dovednost a pochopení toho, jak peníze na burze neztrácet, je minimálně stejně důležitá, jako vědět, jak je vydělávat!

Je stejně důležité vědět

JAK PENÍZE VYDĚLÁVAT a také JAK PENÍZE NA BURZE NEZTRÁCET!

✓ Obchodníci na burze se 90 % svého času věnují tomu, kde a jak peníze vydělávat. Když je začínají ztrácet, netuší, co mají dělat, protože to nemají natrénováno. Nemají znalosti, nemají návyky. Honit se za penězi je více sexy, než řešit plány „B“ a než si připouštět ty horší varianty, či dokonce ztráty. Děláme to tak i v životě, kdy se raději ženeme za svými sny a představami a to špatné vytěsňujeme z hlavy. Když to horší potom přijde (a ono to přijde téměř vždy, jen nevíme kdy), nevíme najednou, co máme dělat. Život se natrénovat nedá. Možná se dá vylepšovat zkušenostmi?

✓ Lidé na burzách ztrácejí špatnými mentálními postupy. Často nechápou, co se děje nejen na burze, ale zejména to, co se děje v jejich hlavě.  Příležitost pro rychlé a snadné peníze na burze láká, přitahuje a někdy zatemňuje mozek. Do hry vstupují očekávání, ambice, měnící se realita, emoce – zejména chamtivost a strach.

✓ Podnikání (včetně toho burzovního) je o číslech. Byznys je penězích. Musíme neustále dělat rozhodnutí o tom, kde jsou naše peníze, jak je vydělat, či jak je neztratit. Pokud do rozhodování vpustíme emoce, kalkulačka v hlavě se vypne a do hry vstoupí hormonální bouře. Amygdala (corpus amygdaloideum, párová mozková struktura obratlovců) rozpohybuje emoce radosti, strachu a neuropsychické pochody, které potlačí racionální rozhodování a na průšvih na burze je zaděláno!

Kde vznikají ztráty na burze?

Většina lidí, když ztrácí peníze na burze, viní ze svého neúspěchu vnější svět a svádějí to na okolnosti. Z „klasické“ burzovní literatury, z doporučení chamtivých brokerů a poradců (kteří radí tak dlouho, dokud máte na burze peníze) vzniká v hlavě guláš a chaos, jehož výsledkem jsou neřízené obchodování, přeobchodování účtu, domýšlivost, nedisciplinovanost, netrpělivost, špatná taktika a strategie (nejhorší jsou rady těch, kterým záleží na vaší ztrátě – jej jich více, než si myslíte), přemíra analýza a komplikací pro rozhodování.

Výsledkem je často mentální a emoční horská dráha, která s profesionálním přístupem podnikatele s jasnými záměry, nemá nic společného.

Můžete si do hlavy ukládat

Ziskové Sekvence Myšlení – to jest ziskový software a ziskové informace do fungujícího hardware (hlava), nebo

Ztrátové vzorce myšlení – špatné postupy a návyky, informační chaos do nepřipraveného a rozladěného hardware…

Druhá možnost se týká většiny lidí nejen na burze, ale i v životě a v podnikání. Svobodná vůle je o tom, že to můžete změnit, když máte opravdovou motivaci a víte, proč to děláte.

OK, popsal jsem ty ztrátové vzorce a to, kde a jak na burzách lidé ztrácejí peníze. Mělo by vás zajímat, jak zaručeně (ne)získat špatné návyky pro trading! Jděme na to..

JAK ZARUČENĚ (NE)ZÍSKAT ŠPATNÉ NÁVYKY PRO TRADING?

Nebudeme řešit informační či vzdělávací zdroje a postupy. Dejme tomu, že už máte něco za sebou a řešíte jednu zásadní věc a sice jak přejít z demo obchodování na live obchodování. Jak, kdy, v jaké fázi a s jakými záměry? Poctivě musím přiznat, že jsem v tom sám neměl jasno celé roky a kolem této otázky vznikalo nejvíce dohadů.

Demo obchodování. Ano, teoreticky je burza jediné podnikání na světě, které si můžete vyzkoušet a natrénovat zkušebně v demo podmínkách, které z 90 % simulují reálné podmínky na burze. To nenajdete v žádném podnikání. V klasickém podnikání se naučíte podnikat tak, že věci děláte a zkoušíte a učíte se průběžně ze svých zkušeností. Ano, můžete mít učitele či mentora, ale svůj záměr si musíte v podnikání otestovat na své riziko. Když se vám to podaří, máte peníze, zisky, někdy i slávu. Když se vám to nepodaří, namíříte zpět do práce (někdo pracovat musí). Nehovořím o ztrátách peněz a příležitosti lepšího života.

Také jsem hodně četl o paper tradingu (trading nanečisto), o demu a tom, jak se učit „opatrně“, trpělivě a další blablabla… Ano, v podmínkách demotradingu se můžeme učit relativně profesionálně, důkladně. Můžeme se učit ovládat platformu, můžeme si zkoušet postupy a strategie. Protože burza je fakticky velmi jednoduchý podnik, naprostá většina pokušitelů štěstí v demo tradingu časem hlásí skvělé či nadějné výsledky. Možná právě v tom je kámen úrazu?

☛ Když jsem já osobně přecházel z podmínek demo účtů na svůj první live účet, měl jsem zvládnuty základy spekulací, ovládal jsem platformu, uměl jsem analyzovat trhy, věděl jsem technicky, jak z burzy dostávat peníze na pár kliknutí. Bylo a je to pohádkově snadné.

☛ Nicméně si pamatuji, že při prvních kliknutích jsem měl zvláštní pocity. Najednou bylo vše jinak. Platforma a grafy vypadaly zdánlivě stejně. Mentálně jsem si ale připadal jako na jiné planetě. Ve hře totiž byly opravdové peníze a vše, co jsem měl natrénováno, se jakoby vykouřilo z hlavy. Fakt to bude v podmínkách live účtu fungovat vše tak snadno, jak jsem se to naučil?

Výsledek možná někteří znáte. Vše bylo jinak, než jsem si myslel! Ano, rozdíly mezi demo a live obchodováním byly minimální, místy ale významné. Znovu jsem se učil, jak to fakticky funguje, když jste v opravdové hře. Máte pocit, jako by na druhé straně někdo seděl a chtěl vaše peníze. Situace na grafech najednou nebyla tak jasná, něco na pozadí znejišťovalo rozhodovací kognitivní funkce těla a mysli.

Přesto se mi na prvním live účtu podařilo rychle vydělat pěkné peníze. A potom jsem o ně postupně přicházel. Začínal jsem chápat, že ty zásadní rozdíly mezi demo a live účtem nejsou na burze a na platformě, ale že se odehrávají v mé hlavě!

Co tedy dělat dál?

❓Jak si přenastavit hlavu?
❓Mám dále trénovat na demu?
❓Mám pečlivěji pilovat strategie a postupy nanečisto?

Jasně, vyzkoušel jsem to. Nakonec mi to v knihách doporučovali. Znovu a znovu jsem zahajoval pokusy na live účtu poté, co jsem před tím poctivě analyzoval a trénoval na demu. A znovu a znovu jsem se dostával na horskou dráhu emocí, strachu či chamtivosti, na horskou dráhu výher i proher.

!!! Protože ona burza umí být někdy pěkně proradná, doporučoval jsem lidem, aby tu demo přípravu nepodceňovali a aby ji dělali poctivě. Jistě to vedlo částečně ke chtěnému výsledku, ale… Hodně lidí mi hlásilo totéž, co se stávalo i mně. Když přešli na live, jako by byli na jiné planetě a jako by vše najednou bylo jinak. Spousta toho, co se naučili, šla do kopru a někdy s tím i peníze.

Sakra, kde je problém? Jak to vyřešit? Jsou rozdíly mezi demo a live účty pouze technikálie (které je dobré vědět), nebo prostě naše hlava na demu a live funguje jinak?

Ano, trvalo mi roky, než jsem v hlavě odboural další mýtus o tom, jak na burze začít!

✓ Zjistil jsem, že demo prostředí, demo platforma, demo účet a ta simulace, hra – ve které o nic nejde – celkem zaručeně způsobuje nejen špatné návyky pro trading, ale zejména nastaví špatně a ztrátově ten software, který potom rozhodujeme o tom, co děláme!

✓ Ano, skutečnost, zda do hlavy soukáme ty správné Ziskové (nebo ztrátové) Sekvence Myšlení, vzniká v prostředí, ve kterém se učíme a ve kterém získáváme zkušenosti. A protože vše v našem životě nemá původ v ráciu, ale v emocích, je třeba rozumět tomu, v jakém prostředí ty emoce vlastně fungují a co způsobují.

✓ Vše, co v životě máme a jak se náš život vyvíjí, má původ v našem emočním světě. To vám potvrdí každý psycholog, byť to zde zjednodušuji. Zkrátka jak se cítíme, jaké máme emoce uvnitř, tak následně myslíme a poté se rozhodujeme. Náš emoční stav je odpovědný za náš život i za naši budoucnost.

Už rozumíte?

Emoce na demu zkrátka fungují odlišně než na live, a nic s tím nenaděláte! Na demo účtu prožíváte postupy, strategie a faktickou realizaci jinak než v reálném životě na live účtu. To je prostě fakt!

Ano, i na demu máte pocit, že se učíte, že chápete, že rozumíte. Máte radost z demo úspěchů. Z proher, které emočně nemusíte prožívat, se prý poučíte a na live budete vše dělat jinak. Začnete ohlupovat mozek chybnými vzorci a chybným přesvědčením. Domýšlivost, nedisciplinovanost či netrpělivost nemusíte řešit, protože to prý budete řešit až na tom live účtu. Až pak…

Že nefunguje taktika, nebo strategie? Nevadí, však to změníte a bude to jinak, půjde o opravdové peníze. A tak dále.

!!! Ve skutečnosti čím déle trávíte čas a učení na demu, tím více se můžete utvrdit ve špatných přesvědčeních sebe sama, v chybných mentálních vzorcích, a o to více zaděláváte na špatné návyky z demo světa.

Nakonec to demo obchodování je jen virtuální hra. Simulace, počítačová hra. Hrajete si na vítěze, ale nevadí, když vás sem tam někdo zabije. Vždyť máte více životů. Nicméně na live nemusíte mít více životů ani více peněz, než je jeden pokus!

Řízení auta, letadla a spoustu činností si můžete natrénovat na simulátorech. Pouze to klasické podnikání asi ne. Na simulátorech se nic závažného s emocemi neděje, když uspějete. Je to jen radost, nikoliv však euforie z toho, když vyděláte opravdové peníze snadno. Také vás neskolí nějaká ta ztráta, prohra, nebo ztracený „demo život“. Pro jistotu v bláhové naději, že se lidé burzu opravdu učí, projdou si desítky pokusů na demo účtech a protože ty expirují po 30 dnech, zakládají a zkoušejí nové a na ty již expirované zapomínají včetně emočních prožitků z demo výher či demo proher.

✓ Ano, tak mám za sebou hodně času stráveného na demu (protože jsem si myslel a přesvědčil jsem sám sebe, že je to tak správně), ale v zásadě si vůbec žádné své demo výsledky nepamatuji.  Pouze si vybavuji, že jsem se cítil být připraven. Byla to falešná iluze.

✓ Oproti tomu si velmi dobře pamatuji první významné výhry a řady významnějších proher za celých 20 let. Dokonce si pamatuji ceny a kotace, druh spekulace (Buy, Sell) a to, co jsem dělal správně, nebo chybně. Emoční otisk reálných peněz mě vyškolil lépe a rychleji, než měsíce na demu…

JAK ZARUČENĚ (NE)ZÍSKAT ŠPATNÉ NÁVYKY PRO TRADING?

Je to jednoduché! Prostě si hrejte na demu často a dlouho. Poctivě trénujte, zkoušejte strategie, pilujte postupy. Zkoušejte na demu vše, co nastudujte v nejrůznějších zdrojích, chlubte se demo výsledky a nechejte se utvrzovat okolím, jací jste borci (okolí netuší, že jste na burze jenom jako).

Prožívejte drobné radosti, když se vám na demu zadaří a projektujte si, kdy se na burze stanete dolarovými milionáři, když budete stejné akce dělat i na reálném účtu s penězi. A spolehlivě zapomínejte na demo nezdary, které přece nejsou důležité, protože až budete s v akci na live, budete přece dělat věci lépe a jinak. A hlavně také víte, že na live budete mít plán, disciplínu a budete opatrnější… Tato různá předsevzetí (myšlenkové vzorce) spolehlivě rozbourají vaše sny na burze a ani si toho nevšimnete!

Asi vnímáte, kam mířím!

Mentální přeobchodovávání se na demu vede ke špatným návykům pro ziskové podnikání na burze s reálnými penězi!

Říká se – všeho s mírou! A pro učební plán chytrého investora na burze to platí dvojnásob!

Určitě se mnou budete souhlasit v tom, že prostředí jakýchkoliv simulací a her, kdy o nic nejde, je mentálně a emočně jiné, než když jsme hozeni do vody a musíme plavat opravdu (nevím, zda existují demo kurzy plavání).

Má situace řešení? Existuje postup

JAK ZARUČENĚ (NE)ZÍSKAT ŠPATNÉ NÁVYKY PRO TRADING?

Jistě ano a můžete být opět další z těch myšlenek jdoucí proti proudu!

Pokud je pochopíte a zjistíte, že je to vaše možné ŘEŠENÍ!

Uff, článek je dlouhý a již to zde není prostor. Je to téma na delší povídání. Pokud vás zaujalo, přihlaste se na webinář speciál na neděli 1. května, který plánuji na večer od 20:00 a na kterém s hosty, zkušenými obchodníky na burze, proberu

PROVĚŘENÝ POSTUP, JAK SE NAUČIT INVESTOVAT TÉMĚŘ Z NULY NA MILION

Díky za to, že jsem pro vás mohl napsat tento článek. Možná tentokrát způsobil více otázek než odpovědí. Ano, záměrem je posunout myšlenkové vzorce lehce mimo hlavní proud. Pokusíme se najít možné řešení, jak se efektivně na burze naučit obchodovat bezpečně a ziskově tak, aby vás míjela horská dráha a pocity nejistoty při přechodu z demo světa na live. Přijďte si pro něj!

Jirka Mazur

Komentáře
  1. Andrej napsal:

    Ahoj Jirko. Jsem nováček a úplný začátečník. Děkuji za skvělý článek, povzbuzující informací . Jsem moc rád, že můžu začít pracovat a obchodovat s profesionály.
    Velky respekt za odvedenou prací.

  2. Zdeněk Čihák napsal:

    Ahoj Jirko.
    Už se těším na čtvrtek. Díky za pozvání.
    Zdeněk

  3. Slavomír Safaryn napsal:

    Skvěly a poučný díl vzdělávání pro burzovní obchodování zvlaště pro mne kdy jsem se rozhodl postupně a opatrně projít na live obchodování Dík .S pozdravem Slávek S.

Komentáře nejsou povoleny.